Takohuni.com forum
 
ForumForum  Calendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim   Thu Dec 30, 2010 4:59 pm

Muajin e Ramazanit agjëroje për hir të Allahut subhanehu we teala duke qenë plotësisht i bindur ne Shpërblimin e tij!

-Kujdesu që të mos hash asnjë Ditë nga Ramazani pa kurrëfar Arsyetimi!

-Netët e Ramazanit kaloji ne Ibadet dhe veqanti Natën e Lejletul Kadrit!

-Agjëro gjasht Ditët e Shevalit!

-Agjëro Ditën e nëntë dhe të dhjetë të Muajit Muharrem (Ditën e Ashuras)!

-Agjëro ne Muajin Sha`ban sa te kesh mundësi!

-Agjëro të Hënave dhe të Enjteve!

-Agjëro Ditët e bardha, e ato janë Dita e 13, 14 dhe 15 e cdo Muajit të Hixhretit!

-Gruaja nuk bën të agjëroj Nafile, përveqse me Lejen e Burrit!

-Vonoje Syfyrin deri ne Kohën e fundit të tij, ndërsa Iftarin shpejtoje menjëher sa të hyj Koha e tij, përveq Ditëve kur është (për atë nuk ka orë as Imsak)!

-Bëj Iftar me Hurma, por nëse ske Hurma bën me Ujë!

-Bëj Iftar dhe ushqehu me Ushqim Hallall!

-Thirri ne Iftar të Afërmit, Fqinjët dhe Dashamirët, sepse Ramazani është Muaji i Bereqetit dhe Bamirësisë!

-Përmbaju Edukatës së Agjërimit: mos përgojo, mos mos gënje dhe mos fol Gjëra të panevojshme!

-Mundësohu që mos të të ikë I`tikafi (Qëndrimi në Xhami) në dhjetë Ditët e fundit të Ramazanit!

-Sadaktul-Fitrin ndaje me Zemer të kënaqur dhe Dëshirë të madhe!

-Natën e Bajramit (Fitër dhe Kurban Bajramin) kaloje në Namaz dhe në Lloje të ndryshme të Ibadtit!

-Ditën e Bajramit dhe të Teshrukut thuaji Tekbiret me zë të lartë!

-Ther Kurban për cdo Vit nëse ke mundësi dhMuajin e Ramazanit agjëroje për hir të Allahut subhanehu we teala duke qenë plotësisht i bindur ne Shpërblimin e tij!

-Kujdesu që të mos hash asnjë Ditë nga Ramazani pa kurrëfar Arsyetimi!

-Netët e Ramazanit kaloji ne Ibadet dhe veqanti Natën e Lejletul Kadrit!

-Agjëro gjasht Ditët e Shevalit!

-Agjëro Ditën e nëntë dhe të dhjetë të Muajit Muharrem (Ditën e Ashuras)!

-Agjëro ne Muajin Sha`ban sa te kesh mundësi!

-Agjëro të Hënave dhe të Enjteve!

-Agjëro Ditët e bardha, e ato janë Dita e 13, 14 dhe 15 e cdo Muajit të Hixhretit!

-Gruaja nuk bën të agjëroj Nafile, përveqse me Lejen e Burrit!

-Vonoje Syfyrin deri ne Kohën e fundit të tij, ndërsa Iftarin shpejtoje menjëher sa të hyj Koha e tij, përveq Ditëve kur është (për atë nuk ka orë as Imsak)!

-Bëj Iftar me Hurma, por nëse ske Hurma bën me Ujë!

-Bëj Iftar dhe ushqehu me Ushqim Hallall!

-Thirri ne Iftar të Afërmit, Fqinjët dhe Dashamirët, sepse Ramazani është Muaji i Bereqetit dhe Bamirësisë!

-Përmbaju Edukatës së Agjërimit: mos përgojo, mos mos gënje dhe mos fol Gjëra të panevojshme!

-Mundësohu që mos të të ikë I`tikafi (Qëndrimi në Xhami) në dhjetë Ditët e fundit të Ramazanit!

-Sadaktul-Fitrin ndaje me Zemer të kënaqur dhe Dëshirë të madhe!

-Natën e Bajramit (Fitër dhe Kurban Bajramin) kaloje në Namaz dhe në Lloje të ndryshme të Ibadtit!

-Ditën e Bajramit dhe të Teshrukut thuaji Tekbiret me zë të lartë!

-Ther Kurban për cdo Vit nëse ke mundësi dhe mos shit asgjë nga Kurbani!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Udhëzime dhe Këshilla për Udhëzime dhe Këshilla për Agjërim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Arti dhe Kultura :: Feja muslimane-
Kërce tek: