Takohuni.com forum
 
ForumForum  Calendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Çfarë të bëj nijet për agjërim?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Çfarë të bëj nijet për agjërim?   Thu Dec 30, 2010 5:03 pm

Çfarë të bëj nijet për agjërim?


Çfarë të bëj nijet për agjërim?

Ka thënë Muhammedi salallahu alejhi we selm: “Me të vërtetë veprat janë sipas qëllimeve, dhe cdo njeriut i takon ajo që ka pasur për qëllim. Kush bën hixret për Allahun dhe të Dërguarin e Tij, hixhreti është për Allahun dhe të Dërguarin e Tij. E kush bën hixhret për dunja apo për ta martuar ndonjë grua, hixhreti i tij është për atë që ka bërë hixhret.”

1) Bëje nijet që me këtë agjërim t'ia shesësh shpirtin Allahut (svt) (Udhëtimin e adhurimit)

2) Ta bësh nijet se je duke e kryer një punë që nuk ka si ajo . “Agjëro, sepse agjërimi nuk ka te njëjtë sikur ai.”

3) Se je duke e bërë një punë për Allahun . “Agjërimi është për mua dhe unë shpërblej për të.”

4) Ta bësh nijet me këtë agjërim që Allahu të ta fal sprovën . “Sprovën e njeriut ne veten e tij, familjen, pasurinë dhe fqinjin e tij, e shlyen agjërimi, namazi dhe sadakaja.”

5) Falja e mëkateve të kaluara . “Kush e agjëron Ramazanin, duke besuar dhe në llogaritje, i falen atij ato mëkate që i ka bërë më herët.”

6) Kërkimi i shefatit (ndërmjetësimit) në ditën e Gjykimit . “Kur'ani dhe Ramazani ndërmjetësojnë për robin ditën e Gjykimit. Thotë Kurani: “E kam mbajtur te zgjuar natën, pra, më lejo të ndërmjetësojë për të”. Thotë Ramazani: “I kam shkaktuar etje ditën, pra, më lejo të ndërmjetësoj për të.””

7) Fitimi i "salavateve" të Allahut dhe melaikeve për ty . “Allahu dhe engjëjt e tij dërgojnë salavate për ata që 'hanë syfyr'.” Allahu të dërgon salavate nëse e fal sabahun në të djathtën e imamit. “Allahu dhe engjëjt e Tij dërgojnë salavate për të djathtat e safave.”

Cool Agjërimi të largon nga zjarri . “Agjërimi është mburojë me të cilën mbrohet robi nga zjarri.”


O Zoti im, unë po strehohem tek Ti, pra, më mbrojë mua.

O Zoti im, po kërkoj shpëtim tek Ti, pra, më ruaj mua.

O Zoti im, po kërkoj strehim tek Ti, pra, kujdesu për mua.

O Zoti im, gjyko mes meje dhe atij që më bën dëm.

O Zoti im, largoje nga unë atë që më bën kurthe.

O Zoti im, ma rregullo atë që më mbron.


9) Agjërimi në verë e trashëgon shuarjen (e etjes) në ditën e etjes . Ka thënë Ebu Musa El-Esharij dhe këtë e ka bërë Sahih Shej Albanin në Tergib ue terhib: "Allahu ia ka bërë obligim vetes së Tij, se ai që e bën veten të etur në një ditë të nxehtë, është obligim i Allahut që t'i japë të pijë ditën e Gjykimit". “... dhe Zoti i tyre u jep të pijnë pije të pastër.”

10) Agjërimi në dimër është si plaçka e ftohtë

11) Bëje nijet që me agjerim te hysh kah dera "Rejjan" në Xhennet . “Në Xhennet është një derë që quhet 'Rejjan', nuk hyn kah ajo vecse agjëruesit...”

12) Përfundimi i mirë . “Kujt i përfundohet (jeta) me agjërimin e nje dite, hyn në Xhennet.”

13) Ta shfrytëzosh lutjen që nuk kthehet në iftar . “Agjëruesi e ka një lutje që i përgjigjet Zoti asaj.” "O Zot na bashko të gjithëve në Xhennet, që Zoti ta largojë dëshpërimin nga i gjithë ummeti. Që Zoti ta bëj të hyjë Ramazani me gëzim dhe lumturi në shtëpitë e të gjithë muslimanëve. Që Zoti ta ngrisë sprovën nga të sprovuarit e muslimanëve. Që Zoti t'i strehojë të pastrehët prej besimtarëve. Që Zoti t'i ndihmojë muxhaidat e përçmuar. Që Zoti t'i lirojë të burgosurit dhe t'i gëzojë me ta familjet e tyre në Ramazan.”

14) Që të jesh prej të mirëve . “E s'ka dyshim se të mirët janë në kënaqësinë e përjetimeve.” “Allahu ua bëftë lutjen e një populli të mirë, falën natën dhe agjërojnë ditën, dhe nuk janë mëkatarë.”

15) Arritja e dy kënaqësive te premtuara . “Agjëruesi i ka dy gëzime. Kur të agjëroje gëzohet me agjërimin e tij dhe kur ta takojë Allahu gëzohet me agjërimin e tij.”

16) Përmisimi i erës tënde . “Shembulli i besimtarit i cili lexon Kur'an, është si shembulli i utraxhes (një lloj bime/lule) shijen e ka të mirë dhe erën e ka të mirë.” “Era e gojës së besimtarit është më e mirë tek Allahu se ajo e miskut.”

17) Arritja e Natës së Kadrit e cila është më e mire së njëmijë muaj.

18) Bëje nijet që të shkruhesh prej besnikëve të dalluar dhe dëshmorëve . “E kushdo që i bindet Allahut dhe të dërguarit, të tillët do të jenë sëbashku me ata që Allahu i shpërblen (me) perjgamberët, besnikët e dalluar, dëshmorët dhe me të mirët. Sa shok të mirë janë ata! Ky shpërblim i madh është prej Allahut.”

19) Të të ngriten shkallët në Xhennet dhe të jesh nga të hershmit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë të bëj nijet për agjërim?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Arti dhe Kultura :: Feja muslimane-
Kërce tek: