Takohuni.com forum
 
ForumForum  Calendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antispywares

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sn1per
Admin
avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 18/07/2009
Age : 31

MesazhTitulli: Antispywares   Fri May 27, 2011 3:50 am

Ndoshta e keni degjuar termin,per ata qe nuk e dine vetem nje pershkrim te vogel.

Antispyware .- jane programe sigurie qe mbrojne PC-te tuaj nga Trojanet,Keylogger (ata qe monitorojne cdo tast te shtypur, cdo dritare te hapur, cdo aplikacion aktiv),Malware,Adware.
Trojanet dhe Keylogger.- Trojane quhen programe qe instalohen ne PC pa dijen tuaj. Ata i vijne permes setupave,programeve,activeX qe downloadohen dhe instalohen permes browserit. Puna e tyre jane, te rrine te fsheht ose te maskuar tere kohen qe jeni duke punuar ne PC duke derguar informata te ndieshme per punen tuaj, ne caqe te caktuara. Keylogger jane ato programe qe monitorojne cdo tast te shtypur ne tastiere, me nje fjale mund t'ju vidhen fjalekalimet, numrat e llogarive dhe shume gjera qe jane shume personale. Keylogger jane trojane me veprim te caktuar. Pas marrjes se informatave ne kohe te caktuar i dergojne raportet ne destinacion te caktuar (keqberesit).

Antispyware eshte i dedikuar t'ju mbroje nga ky lloj i sulmeve. Spyware-t 10 vjetet e fundit jane duke u perhapur me te madhe. Spyware-t nuk jane viruse, por jane me nje fjale vjedhes te informatave personale. Sipas meje, keta jane edhe me te rrezikshem se virusat. Virusi te ben dem ne PC (mund te rregullohet-kushton pak). Spyware te vjedh informata nga PC (nese i bie ne dore numri i llogarise bankare me kod, ose nje fjalekalim i emailit ose ndonje webFaqe me rendesi te vecante), tash krahasone dhe paramendone demin e shkaktuar nga Spyware.

Preference e imja eshte Spyware Doctor (eshte komercial, por e ka edhe nje version qe vije me googlePack false me mundesi te limitume). Eshte i lehte per tu instaluar,perdorur,shume efikas dhe ka Update-s vazhdimisht.

Ka edhe antispyware tjere qe jane freeware si "SpyBot Seek&Destroy","Spyware Terminator"(eshte i mire shume me proactive defense), etj.

Nese keni ndonje preference te vecante mund ta diskutojme ketu. Sepse Spyware-t jane kercenim serioz per perdoruesit e PC-ve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://takohuni.nstars.org
 
Antispywares
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Multimedia | Shkarkimet :: Programe-
Kërce tek: