Takohuni.com forum
 
ForumForum  Calendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Trojan Worm (Krimb) virus, mesoni rreth tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Trojan Worm (Krimb) virus, mesoni rreth tyre   Thu Dec 30, 2010 4:28 pm

Trojan ,Worm (Krimb) virus, mesoni rreth tyre

2.1.2 Trojan
Një "kali trojan" është një program që bënë diçka tjetër që përdoruesi mendon se do të bëjë. Kjo është bërë kryesisht dikujt me qëllim. Trojanet janë maskuar zakonisht në mënyrë që ata të duken interesante, për shembull një fotografi sexofone.wav. Një kali trojan ndryshon nga një virus shkatërrues në atë që nuk e riprodhon. Ka patur një trojan fjalëkalimi në tokë AOL (American On Line). Password30 dhe Pasword50 që disa njerëz mendonin për .wav fotografi, por ata ishin të maskuar dhe njerëzit nuk e dinin se ata kishin trojan në sistemet e tyre deri sa ata u përpoqën të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre.

Sipas një administratori te AOL, trojan vjedh fjalëkalimet dhe i dërgon një e-mail për hackerat emër të rreme dhe pastaj Haker kanë llogarinë tuaj në duart e tyre.

2.1.3 Worm (Krimb)
Një krimb është një program që përhapebet zakonisht mbi lidhjet e rrjetit. ata kopjohen vetmas, me se shpeshti ata perhapen neper e-mail, krimbat zakonisht shkaktojn demeashtu edhe në server ne internet. Ato janë gjetur kryesisht në sistemet me shumë përdorues të tilla si mjedise Unix. Një shembull klasik i një krimbi është Raportuar "Morrisis" Internet-krimb 1988.

2,3 burimet e Virus
Viruset nuk duken gjithmonë, është dikush që e ka bërë. dhe ata kanë arsye të vet të tillë. Viruset janë të shkruara kudo në botë.
Tani ne rrjedhjin shumë informacione në rrjet dhe interneti rritet,dhe nuk ka
rëndësi se ku virusi është bërë.

Shumica e shkrimtarëve janë të rinj. Ka edhe disa studentët e universitetit,
profesorë, menaxherët e dyqaneve kompjuterike, shkrimtarë e madje edhe një mjek ka shkruar
një virus. Një gjë është e zakonshme të këtyre shkrimtarëve, të gjithë ata janë burra, grat
nuk humbasin kohën e tyre me shkrimin e viruseve. Femrat ose janë të zgjuar, ose ata
janë vetëm të mirë (Bjondia Very Happy)

2.3.1 Pse njerëzit shkruajnë dhe të përhapin viruse?


Është e vështirë të dini se pse njerëzit të shkruajnë ata. Çdo njeri ka arsyet e tyre. Disa arsye të përgjithshme janë të eksperimentojnë se si të shkruajnë viruse ose për të testuar talentin e tyre programore. Disa njerëz vetem si për të parë se si virusi përhapet dhe për famë në Botë. Më poshtë është një listë nga postimet alt.comp.virus grup lajmesh dhe mundohet të shpjegojë se pse njerëzit të shkruajnë dhe përhapjen e viruseve.

* Ata nuk e kuptojnë pasojat për njerëzit e tjerë
* Ata thjesht nuk kujdesen
* Ata nuk e konsiderojnë problemit të tyre, nëse dikush tjetër është e bezdisur
* Ata e genjejn veten në mes të krijuarit / botimit të viruseve dhe shpërndarjen e tyre
* Ata marrin një lëvizje, ose ndryshe e njohur si vandalizëm
* Ata konsiderojnë se po luftojmë autoritet
* Ata si shikojen po gjinden me anti virus
* Kjo është një mënyrë e gjetjes së vëmendjes, duke u njohur nga kolegët e tyre dhe emrat e tyre ose të paktën atë lexojn për viruset e tyre në gazeta
* Ata janë duke mbajtur shitësit anti virus në punë2,4Si veprojn viruset
Misioni kryesor i Virusit është të përhapet jashtë dhe pastaj të behet aktive. Disa viruse përhapen vetëm jashtë dhe nuk aktivizohen. Viruset kur shpërndahen, ata bëhen kopje vetë dhe përhapja është e dëmshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trojan Worm (Krimb) virus, mesoni rreth tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Informatika :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: