Takohuni.Com Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Takohuni.com forum
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Hub, Switch Dhe Router?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor




Hub, Switch Dhe Router?  Empty
MesazhTitulli: Hub, Switch Dhe Router?    Hub, Switch Dhe Router?  I_icon_minitimeThu Dec 30, 2010 3:41 pm

Hub, Switch Dhe Router?

Rrjetet kompjuterike ndahen në disa shtresa. Tre prej këtyre shtresave janë:
1. Shtresa Fizike
2. Shtresa e Lidhjes së Informacionit (data-link)
3. Shtresa e Rrjetit

Hub-et përdorën në shtresën fizike, switch-et përdoren në shtresën e lidhjes së informacionit, dhe router-at përdoren në shtresën e rrjetit.

1. Shtresa Fizike dhe Hub-et

Në këtë shtresë nuk kemi informacion por shkëmbim sinjalesh elektronike. Pra, bëhet transmetimi i sinjaleve elektronike nga një pikë në tjetrën. Detyra e hub-it është të degëzojë burimin e rrymës elektronike. Nëse kemi një hub me katër porta, i njëjti sinjal degëzohet në katër degë. Gjithashtu, sinjali i një porte shpërndahet në të gjitha portat e tjera të hub-it.

E keqja e hub-eve është se nuk lejojnë portat të komunikojnë në të njëjtën kohë. Vetëm një portë shkëmben informacion ndërsa portat e tjera presin. Në një rrjet me pak porta ose me pak trafik koha e pritjes është shumë e shkurtër dhe nuk viret re fare; duket sikur të gjithë kompjuterat komunikojnë përnjëherësh. Por, nëse hub-i ka shumë porta, dhe të gjitha janë duke shkëmbyer informacion në të njëjtën kohë, shpejtësia e rrjetit-it bie ndjeshëm dhe është e dukshme.

Një tjetër kufizim i hub-eve është se të gjitha portat duhet të komunikojnë me të njëjtën shpejtësi.

Një tjetër e keqe e hub-eve është se meqenëse informacioni i çdo porte shpërndahet në të gjitha portat e tjera, atëherë çdo kompjuter i lidhur në hub mund të përgjojë informacionin e të gjithë kompjuterave të tjerë.

Duke pasur parasysh problemet më lart, hub-et janë të papërshtatshëm për rrjete ku shkëmbehet shumë informacion ose kërkohet komunikim në fshehtësi.
Megjithatë hub-et përdoren shpesh sepse nuk kushtojnë shumë dhe janë të lehtë për të instaluar.

2. Shtresa e Lidhjes së Informacionit dhe Switch-et

Në shtresën e lidhjes së informacionit nuk kemi më shkëmbim sinjalesh, por kemi shkëmbim "zarfesh" me informacion. Çdo zarf ka adresën e dërguesit dhe marrësit. Kjo adresë është adresa MAC (Media Access Control) e cila është e ndryshme për çdo kartë rrjeti (d.m.th. për çdo kompjuter).

Switch-et punojnë në këtë shtresë dhe kryejnë të njëjtën punë që bën dhe hub-i, por janë "më të zgjuar" dhe eliminojnë problemet e hub-eve. Ndryshe nga hub-et, switch-et lexojnë adresat e zarfeve dhe i dërgojnë zarfet vetëm në portën ku janë adresuar. Kjo aftësi e switch-eve lejon të gjithë portat e switch-it të shkëmbejnë informacion në të njëjtën kohë pa qenë nevoja të presin për portat e tjera të pushojnë. Gjithashtu zgjidhet problemi i spiunllëkut sepse tani çdo kompjuter ka lidhje të drejtpërdrejtë dhe private me switch-in; informacioni dërgohet vetëm në portën ku është adresuar. Ndryshe nga hub-i, switch-i është i aftë t'i përshtatet shpejtësisë së kartës së rrjetit për çdo kompjuter.

Përveç switch-eve, në shtresën e lidhjes së informaciont është edhe ura (switch), një pajisje e ngjashme me Switch-et por që përdoret për të krijuar një lidhje (urë) midis dy rrjeteve.

3. Shtresa e Rrjetit dhe Router-at

Shtresat e lartpërmëndura kishin të bënin me shkëmbimin e informacionit midis dy pikave të lidhura drejtpërdrejt me njëra tjetrën. Shtresa e rrjetit ngjitet një shkallë më lart dhe lejon komunikimin e dy pikave që mund të jenë lidhur drejtpërdrejt ose me anë të lidhjeve ndërmjetëse të rrjetit.

Shtresa e rrjetit e ndan informacionin në paketa të adresuara me adresa IP dhe pastaj ia kalon paketat shtresës së lidhjes së informacionit, e cila i fut këto paketa në zarf me adresa MAC dhe i hedh ato në rrjet. Paketat mund të kalojnë në disa zarfe deri sa të mbërrijnë në portën e adresuar. Në shtresën e lidhjes së informacionit zarfi kalonte direkt nga dora e dërguesit në dorën e marrësit, ndërsa në shtresën e rrjetit paketa kalon dorë më dorë ... më dorë deri sa arrin tek marrësi.

Duart që bëjnë të mundur shkëmbimin e paketave me informacion janë router-at. Router-at janë akoma më të zgjuar se switch-et dhe dinë si të shkëmbejnë informacion midis dy pikave, kudo qofshin ato në rrjet. Router-at e avancuar kujdesen që paketat të shkëmbehen barabar me qëllim që rrjeti të shfrytëzohet sa më mirë dhe të mos mbingarkohet.

Router-at zakonisht përdoren për të ndarë/organizuar rrjete të mëdhenj në nën-rrjete më të vegjël (subnets). Ky organizim bëhet për të minimizuar ngarkesën në rrjet dhe për të lehtësuar menaxhimin e rrjeteve.

Për shembull: Një universitet mund të ketë një nën-rrjet për çdo departament; çdo departament ka router-in e tij. Router-at e çdo departamenti janë lidhur në një router qendror, dhe router-i qendror mund të jetë lidhur me router-in e ISP-së (kompanisë së Internetit).


Përmbledhje

Tani duhet të jetë e qartë detyra e hub-eve, switch-eve, dhe router-ave në rrjetet kompjuterike. Në teori rregullat janë të qarta, por shumë kompani i kanë shkelur këto rregulla dhe kanë krijuar pajisje hibride që veprojnë si switch-e dhe router-a. Këto pajisje zakonisht u përshtaten kërkesa të rrjeteve të vegjël që gjenden në netkafe, shtëpi, e zyra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hub, Switch Dhe Router?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Takohuni.Com Forum :: Informatika :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: